Forum inwestycyjno-gospodarcze

Inwestycje i gospodarka

Forum Forum inwestycyjno-gospodarcze Strona Główna -> Polska -> Inwestycje i przejęcia zagraniczne Polskich firm
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Inwestycje i przejęcia zagraniczne Polskich firm
PostWysłany: Czw 16:17, 22 Gru 2005
Sileshow
Administrator

 
Dołączył: 16 Gru 2005
Posty: 81
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Maspex kupił bułgarską spółkę produkującą soki Litex Juice
16:05
Spółka spożywcza Maspex kupiła 100% udziałów w bułgarskiej firmie Litex Juice trzeciego producenta na bułgarskim rynku soków, nektarów i napojów, poinformowała agencję ISB Dorota Liszka, rzecznik prasowy spółki.

„Dzięki tej transakcji Maspex stał się właścicielem zakładu produkcyjnego, marki Queens oraz 15% udziałów w bułgarskim rynku soków, nektarów i napojów” – powiedziała ISB Liszka.

Spółka nie chciała ujawnić wartości transakcji. Ostateczna jej finalizacja ma nastąpić tuż po Świętach Bożego Narodzenia.

Zakład produkcyjny Litex Juice zlokalizowany jest w północnej części Bułgarii, w czystym ekologicznie regionie z dostępem do bazy surowcowej.

Według spółki Maspex, rynek soków w Bułgarii rósł przez ostatnie 4 lata corocznie o około 6-7%.

Właścicielem Litex Juice był znany bułgarski biznesmen Grisha Ganchev, działający m.in. na rynku nieruchomości i turystyki.

Maspex znany jest w Polsce m.in. z produkcji napojów (Kubuś, Tymbark), makaronów Lubella oraz kawy Cappuccino i czekolady do picia La Festa.

W 2004 r. Maspex zanotował ponad 1,5 mld zł przychodów. W skład grupy wchodzi osiem polskich i osiem zagranicznych spółek w Czechach, Rosji, Rumunii oraz na Słowacji i na Węgrzech


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw 21:01, 22 Gru 2005
Sileshow
Administrator

 
Dołączył: 16 Gru 2005
Posty: 81
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Grupa Lotos może w przyszłości myśleć o zakupie stacji za granicą
15:49
Lotos SA na razie nie planuje zakupu stacji benzynowych za granicą, ale nie wyklucza, że w przyszłości może do tego dojść, jeśli firma nadal będzie się rozwijać w szybkim tempie, wynika ze słów Wojciecha Kowalczyka, członka zarządu GL i dyrektora ds. handlu.

„Nie przewidujemy zakupu stacji paliw za granicą w 2006 roku, a w przyszłości będzie to zależało od tempa rozwoju grupy” – powiedział dziennikarzom Kowalczyk po czwartkowej konferencji prasowej.

Kowalczyk dodał, że jeśli GL nadal będzie rozwijać się w takim tempie, jak obecnie, nie wyklucza, że taka decyzja może zostać podjęta, zwłaszcza, jeśli pojawi się dobra okazja, a Lotos będzie miał wolne środki do dyspozycji.

„Nie prowadzimy na razie debat w tej sprawie” – powiedział. Zdaniem dyrektora, Lotos będzie się skupiał obecnie na rozwoju i budowie pozycji na rynku w kraju.

W czwartek Grupa Lotos poinformowała, że nie będzie wprowadzać na rynek taniej sieci stacji paliw i podtrzymała, że udział firmy w krajowym rynku detalicznym osiągnie 10-12% do 2010 roku.

Obecnie udział Lotosu w rynku wynosi 5,7%. Spółka posiada 80 stacji własnych, 43 stacje partnerskie i 239 patronackich.

Spółka podała, że w 2006 roku, po przejęciu 39 obiektów Esso i 22 stacji Slovnaftu, udział w detalicznym rynku wzrośnie do 7,5-8,0%.

W ramach programu rozwoju rynku detalicznego „Prosta”, Lotos przeznaczył na inwestycje do tej pory 490 mln zł, z czego 278 mln zł – na przejęcie stacji Esso i 61 mln zł – na zakup stacji Slovnaftu. Budżet projektu „Prosta” jest szacowany na 650 mln zł.

Po trzech kwartałach 2005 roku Grupa Lotos miała 522,3 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 368,2 mln zł zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 6.691,9 mln zł wobec 5.430,6 mln zł.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw 9:32, 19 Sty 2006
Gość

 

Tylko dwie firmy zainteresowane Możejkami

Tylko dwie firmy są jeszcze zainteresowane kupnem rafinerii w Możejkach - poinformował w środę litewski rząd. Wśród nich jest nasz PKN Orlen


Jak przyznała rzeczniczka ministra gospodarki Litwy Orijana Jakimauskiene, z udziału w przetargu na 54 proc. akcji Możejek zrezygnowały dwa konsorcja z udziałem firm rosyjskich - TNK-BP oraz Łukoil-ConocoPhillips. Nieznane są powody ich rezygnacji. Przypuszcza się, że może to mieć związek z przeciekami dotyczącymi konkurencyjnych ofert. Według dziennika "Lietuvos Rytas" KazMunaiGaz zaoferował za akcje Możejek 1,2 mld dol. Jeszcze więcej, bo aż 1,5 mld dol., jest skłonny zapłacić PKN. Tymczasem obydwa konsorcja za większościowy pakiet litewskiej rafinerii oferowały najwyżej 600-700 mln dol.

Ostateczne oferty na litewską rafinerię i należący do niej terminal naftowy mają być złożone do końca stycznia.

- Mamy nadzieję, że oba konsorcja złożą jednak swoje propozycje. Przetarg wciąż trwa - mówi Jakimauskiene.

Litwini woleliby, aby Możejki kupiła któraś z firm rosyjskich. Obawiają się bowiem, że w innym przypadku może powtórzyć się sytuacja sprzed kilku lat, kiedy to litewski zakład stał się własnością amerykańskiego koncernu Williams. Wtedy Rosjanie, chcąc wymusić odsprzedaż akcji Możejek, ograniczyli dostawy ropy do zakładu.

Dlaczego PKN jest skłonny zapłacić aż tak dużą kwotę za litewską firmę? Bo ochroniłoby to dużą część polskiego rynku przed ekspansją tanich rosyjskich paliw. Po kupnie Możejek wzrosłoby także znaczenie Orlenu jako największego odbiorcy rosyjskiej ropy. Udział w imporcie polskiej spółki wzrósłby z obecnych 10 do 13-15 proc.

Szefowie PKN mają więc nadzieję, że Rosjanie nie zablokują dostaw, bo sami by z tego powodu ucierpieli.

Orlen obliczył też, że w razie wstrzymania dostaw do Możejek opłacalny byłby transport paliwa tankowcami z gdańskiego Naftoportu do terminalu w Butyndze, który należy do Możejek. - Nawet wówczas interes by się opłacał - zapewniał "Gazetę" prezes PKN Igor Chalupec.

Możejki to najważniejszy litewski zakład. Zdolności przerobu ropy sięgają 12 mln ton. W 2004 roku spółka zarobiła na czysto ponad ćwierć mld dol.
PostWysłany: Czw 9:37, 19 Sty 2006
Sileshow
Administrator

 
Dołączył: 16 Gru 2005
Posty: 81
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Bioton informuje o ogłoszeniu wezwania na akcje SciGen
08:09Bioton, polski producent insuliny poinformował, że zwrócił się do SciGen Ltd. z prośbą o opublikowanie na australijskiej giełdzie warunkowego wezwaniem na wszystkie wyemitowane akcje singapurskiej spółki.

Jak poinformowano w komunikacie, wezwanie nie dotyczy "akcji SciGen będących już w posiadaniu albo pod kontrolą Biotonu, albo co do których zawarto porozumienie o ich nabyciu w przyszłości przez Bioton lub podmioty działające z nim w porozumieniu".

Bioton ma obecnie 44,7 proc. akcji SciGen. W środę poinformował, że Bank BPH wystawił gwarancję bankową w kwocie 31,54 mln AUD dla Bayerische Hypo- und Vereinsbank AG Singapore Branch.

- Powyższa gwarancja została wystawiona w związku z wezwaniem, jakie po spełnieniu się warunków zawieszających umowy z Scitech Genetics Pte Ltd. z dnia 27.10.2005 r., Spółka będzie miała obowiązek ogłosić na wszystkie pozostałe akcje SciGen Ltd. – głosi wydany w środę komunikat.

6 stycznia Bioton informował, że Prokom Investments zapewni finansowanie wezwania na akcje SciGen. Zarząd Biotonu podjął uchwałę o podwyższeniu kapitału w drodze emisji do 8,5 mln akcji, które zostaną zaoferowane Prokom Investments.

Adam Wilczęga, prezes Biotonu prognozował na początku stycznia, że na koniec 2007 roku spółka będzie miała 5 proc. udziału w światowym rynku insuliny pod względem ilościowym.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Inwestycje i przejęcia zagraniczne Polskich firm
Forum Forum inwestycyjno-gospodarcze Strona Główna -> Polska
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin