Forum inwestycyjno-gospodarcze

Inwestycje i gospodarka

Forum Forum inwestycyjno-gospodarcze Strona Główna -> Nowości -> Wielkopolska-inwestycje
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Wielkopolska-inwestycje
PostWysłany: Pią 18:01, 16 Gru 2005
Sileshow
Administrator

 
Dołączył: 16 Gru 2005
Posty: 81
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5





Każdy news się przyda Smile


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Sob 14:12, 28 Sty 2006
Sileshow
Administrator

 
Dołączył: 16 Gru 2005
Posty: 81
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5





info z "Głosu Wielkopolskiego":

Złoża gazu w okolicach Poznania



To nie żart, ani plotka. W okolicach Poznania znajdują się duże złoża gazu ziemnego. Aby dokładnie określić wielkość złóż, specjaliści wywołają nawet trzęsienie ziemi – Jeśli gaz zacznie być wydobywany, może rozwinie się w naszej gminie przemysł nowych technologii – zastanawia się Ireneusz Antkowiak, zastępca burmistrza Pobiedzisk.

W połowie lutego na terenie kilku podpoznańskich gmin – między innymi Swarzędza, Kostrzyna, Kleszczewa, Pobiedzisk, Kórnika – pojawią się pracownicy krakowskiej Geofizyki. Na pola wyjadą olbrzymich rozmiarów samochody, zwane wibratorami. Ich poruszanie się wzbudzi fale sejsmiczne. Ziemia zatrzęsie się w promieni kilkudziesięciu metrów.
– Kable i specjalne urządzenia zarejestrują fale sejsmiczne. Dzięki temu będziemy mogli określić wielkość złóż. Instalacje zostaną rozłożone na odcinku około trzystu kilometrów. Nasze prace nie będą jednak zagrażać zdrowiu mieszkańców – wyjaśnia Bogdan Bochenek, kierownik badań.
O tym, że w okolicach Poznania jest gaz, wiadomo od dawna. Na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku wiercono między innymi w okolicach Pobiedzisk i Kostrzyna. Otwory zostały jednak zamknięte na wiele lat. Dwa lata temu oba miasta zostały odwiedzone przez przedstawicieli warszawskiej firmy Energia Zachód. Wówczas powrócił także temat wydobycia gazu w podpoznańskich gminach.
– Cieszymy się, że sprawa nadal jest aktualna. Dla Polski to szansa na zróżnicowanie źródeł dostaw, a dla naszej gminy na rozwój i większe wpływy z podatków.
Czekamy na potencjalnych inwestorów z otwartymi ramionami – mówi Ireneusz Antkowiak.
– W grę wchodzą znaczne opłaty eksploatacyjne, nowe miejsca pracy oraz promocja gminy – dodaje Jerzy Nowak, zastępca burmistrza Kostrzyna.
Żaden z naszych rozmówców nie chciał powiedzieć, jak duże mogą być zasoby gazu. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się jednak, że są one znaczne. Miałyby zaspokoić potrzeby przynajmniej mieszkańców tych gmin, na których gaz byłby wydobywany. Prawdopodobnie więc eksploatacja zacznie się w najbliższych latach.
To nie koniec dobrych wiadomości. Prace, które mają określić wielkości złóż, potrwają około czterech miesięcy. Geofizyka już dziś poszukuje chętnych do wykonywania prac ziemnych. Nabór rozpocznie się 31 stycznia, w Swarzędzu przy ulicy Poznańskiej 25 (o godzinie 7). Bliższe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 663-790-174.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Sob 14:14, 28 Sty 2006
Sileshow
Administrator

 
Dołączył: 16 Gru 2005
Posty: 81
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5





PRZED WIELKĄ BUDOWĄ

Grudniowa decyzja Komisji Europejskiej przyznająca regionowi leszczyńskiemu pieniądze na zbudowanie zakładu utylizacji odpadów komunalnych wywołała ulgę, bo skończył się długi, półtoraroczny okres oczekiwania na akceptację i zrozumiały entuzjazm.

Teraz przyszedł czas na pragmatyczne myślenie. Jest o czym myśleć, bo pieniądze do wydania są ogromne _ ponad sto milionów złotych, ale i procedury, jakich wymaga Unia Europejska, zupełnie nowe, czasami wydaje się, że karkołomne.
Okazuje się, że samo przygotowanie do inwestycji będzie prawdopodobnie trwało dłużej, niż samo jej wykonanie.
Pierwszym krokiem, jaki podjął prezydent Leszna Tomasz Malepszy, było powołanie pełnomocnika do spraw realizacji projektu. Został nim Jan Wojciechowski, wiceprezydent odpowiedzialny w Urzędzie Miasta za sprawy gospodarki.
Obecnie trwa kompletowanie ośmioosobowego zespołu, czyli Jednostki Realizującej Projekt. Ten zespół, zgodnie z wymogami, musi mieć osobne biura, meble, kasy pancerne, flagi i oznaczenia Unii Europejskiej, a pracownicy mają mieć specjalne identyfikatory. Dopiero gdy to wszystko będzie gotowe, specjaliści z Warszawy przeprowadzą specjalny audyt i stwierdzą ,,gotowość do wykonania projektu''. Przewiduje się, że nastąpi to za trzy miesiące. Zespół rozpocznie działać natychmiast, a będzie pracował jeszcze długo po zakończeniu inwestycji, bo jego zadaniem jest też jej rozliczenie i wykonanie szeregu sprawozdań. Szefową zespołu została Aneta Tomala, główny technolog Miejskiego Zakładu Oczyszczania.
_ Jednostka Realizująca Projekt ma ogromnie dużo pracy. Wszystko musi być zgodne z zaleceniami Unii, a przecież gotowych wzorców nie ma nigdzie w Polsce. Na wszystkie czynności wykonywane podczas tej inwestycji muszą być opracowane specjalne procedury. Praktyka zaobserwowana w innych miastach mówi, że to tysiące stron tekstu _ powiedział nam prezes MZO Wiesław Wojdyła.
Główne zadanie tego gremium jest jednak inne. Jednostka musi przeprowadzić trzy międzynarodowe przetargi. W pierwszym zostanie wybrany tzw. Inżynier Projektu. To firma, która będzie pełniła rolę podobną do inwestora zastępczego. Kolejne dwa przetargi będą dotyczyły projektowania i zbudowania zakładu utylizacji odpadów oraz projektowania i wykonania zamknięcia i rekultywacji trzynastu gminnych wysypisk śmieci. Wszystkie przetargi mają charakter międzynarodowy, muszą zostać ogłoszone w specjalnym polskim i europejskim biuletynie, a oferty mają prawo składać firmy z całej Unii Europejskiej.
Nie jest więc wykluczone, że zadanie będą realizowały zagraniczne przedsiębiorstwa.
Pracy jest więc ogromnie dużo, a terminy zostały już określone podczas składania wniosku o dotację. Cała inwestycja ma się zakończyć w 2009 roku, a więc za niespełna cztery lata. Samo fizyczne wykonanie zadania zajmie tylko półtora roku.

WKRÓTCE STANĄ MASZTY

Na przyszły tydzień planowany jest montaż masztów oświetleniowych na Stadionie im. Alfreda Smoczyka w Lesznie.

Prace mają się rozpocząć w najbliższy wtorek. Na ten dzień zamówiony został przez wykonawcę specjalny sprzęt o udźwigu aż 130 ton.
_ Wiele zależeć będzie od warunków atmosferycznych, a na przyszły tydzień zapowiadane są siarczyste mrozy. To może nieco utrudnić prace _ powiedział Tadeusz Sieracki z Miejskiego Zakładu Dróg i Inwestycji.
Cała operacja jest dość skomplikowana. Samo ustawienie dźwigu trwa ponad dwie godziny. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to prace potrwają cztery dni, po jednym na każdy maszt.
Maszty zostały już scalone z poszczególnych elementów. Zamontowano na nich także konstrukcję, która utrzymywać będzie lampy oświetleniowe. Aktualnie cztery potężne słupy są uzbrajane w przewody, kable i całą niezbędną aparaturę.
_ Pozostaje czekać na sprzyjające warunki atmosferyczne. Stawianie masztów musi się bowiem odbywać przy bezwietrznej pogodzie i za dnia, przy dobrej widoczności _ dodał inspektor Sierack

"Gazeta ABC"
__________________


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Sob 14:14, 28 Sty 2006
Sileshow
Administrator

 
Dołączył: 16 Gru 2005
Posty: 81
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5





Samorząd wojewódzki dokonał wstępnego podsumowania. W latach 2004-2006 wielkopolskie instytucje złożyły 351 wniosków na dofinansowanie inwestycji z Unii Europejskiej. 164 projekty warte prawie 810 milionów złotych otrzymały dotacje. Zasada jest prosta – 75 procent tej kwoty daje Unia Europejska, resztę dokłada inwestor. Podział tych pieniędzy rozpoczął się w atmosferze skandalu, bo były marszałek Stefan Mikołajczak spierał się z prezydentem Ryszardem Grobelnym o tramwaj przez most świętego Rocha.

– Tą sprawą zajmie się Komisja Europejska – mówi europoseł Marcin Libicki, który złożył odpowiedni wniosek w Brukseli.

Na lata 2007-2013 Wielkopolska może otrzymać z Unii Europejskiej około 1,2–1,5 miliarda euro. Wszyscy liczą na wersję najbardziej optymistyczną.

Samorządy już mają plany na inwestycje. Na co możemy liczyć? W Poznaniu na trzecią ramę komunikacyjną i rozwój sieci tramwajowej, obwodnice Murowanej Gośliny, Skoków czy Ostrowa Wielkopolskiego. Samorząd chce wreszcie rozpocząć budowę zbiornika retencyjnego Wielowieś Klasztorna. Dzięki temu południowa Wielkopolska będzie zabezpieczona przed powodzią.

Wielkopolska ma jeszcze jedną szansę na ponad półtora miliona euro. Chodzi o inwestycje, które powinny znaleźć się w Narodowym Planie Rozwoju. To gwarantuje unijne pieniądze z puli rządowej. Na dziś nasz region ma w tym dokumencie tylko dziewięć inwestycji.

– Niepokoi nas na przykład pominięcie w planach drogi S-11 z Piły na południe Wielkopolski czy linii kolejowej z Poznania do Kluczborka – sygnalizuje Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. Do tego trzeba dodać całkowite pominięcie rozbudowy lotniska Ławica.

Na tym etapie nie uwzględniono też Poznania na trasie szybkiej kolei. Wczoraj na dworcu w Kaliszu o szybkiej kolei mówił poseł Mariusz Witczak (PO), który przedstawił kolejną koncepcję przebiegu tej trasy. Polskie TGV miałoby jechać z Warszawy przez Łódź i Sieradz (rozwidlenie do Poznania) do Wrocławia. Wtedy pociąg w ogóle omijałby Kalisz i Ostrów. cyt


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Sob 14:14, 28 Sty 2006
Sileshow
Administrator

 
Dołączył: 16 Gru 2005
Posty: 81
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5





Logistyka w Suchym Lesie

W gminie Suchy Las koło Poznania przygotowywana jest budowa centrum logistycznego na terenie ponad 40 ha. W grudniu ubiegłego roku miały odbyć się rozmowy między władzami gminy a przedstawicielami niemieckiego koncernu logistycznego z siedzibą w Essen. Według naszych informacji, negocjacje dotyczyły możliwości zwolnień podatkowych dla inwestora. Od przyznania ulg podatkowych polska firma deweloperska uzależnia zakup przez Niemców gruntów w miejscowości Golęczewo. Teren, należący obecnie do osoby fizycznej, będzie przeznaczony pod budowę zespołu hal magazynowo-logistycznych. Realizacja powinna się rozpocząć w 2006 roku.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
kyaqrod
PostWysłany: Czw 20:54, 22 Lut 2007
lokkaut
Gość

 





Hello cool site, thanks !!! 1172173826
Wielkopolska-inwestycje
Forum Forum inwestycyjno-gospodarcze Strona Główna -> Nowości
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin